Flora Residence No:1 Kat: 28 D.No:365 34750 Küçükbakkalköy Ataşehir İstanbul [email protected]

HAKKIMIZDA

SEEM, sürdürülebilirlik ve yönetim sistemleri konularında kuruluşlara strateji geliştirme, danışmalık ve eğitim hizmetleri vermek için Işıl Timuroğlu ve Burcu Boran tarafından kurulmuştur. SEEM, kurumsal yönetim ve sürdürülebilirlik konularında uluslararası öncü çalışmaların özgün bir şekilde kuruluşlara uyarlanmasını ve geliştirilmesini hedeflemektedir.

Farklı ölçeklerdeki kurumlar tarafından uygulanan tüm yönetim biçimlerinin/sistemlerinin, kurumun ilgili konuda ve güvenli şekilde devamlılığını hedeflediğinin bilincinde olan SEEM, risk yönetimi yöntemleri ile önceliklerin belirlenmesini ve kurumla ortaklaşa tanımlanan aksiyon planlarına uyum ile sistemlerin geliştirilmesini sağlar.

SEEM, tecrübelere dayanan bilgi ve birikimiyle ve her biri kendi konusunda yetkin yerel ve uluslararası teknik uzman ağı ile hizmet vermektedir.

Önceliği sürdürülebilirliğin bir kültür olarak yerleştirilmesi olan SEEM, bu konuda iş birliği içinde olduğu tüm kurumların bilinçlendirilmesi için özverili bir çalışma yürütür.

Hakkımızda
Işıl Timuroğlu

IŞIL TİMUROĞLU

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC) tarafından yetkilendirilmiş uluslararası kuruluşlarda (DOE) görev alan Işıl Timuroğlu, Türkiye’nin ilk lokal karbon denetçilerindendir. Kendisi, karbon kredisinden yararlanmak üzere geliştirilen 130’dan fazla emisyon azaltım projesinin (CDM, GS, VCS, SocialCarbon) onaylanmasında ve doğrulanmasında görev almıştır.

Işıl Timuroğlu, Türkiye’nin ilk lokal ISO 14064 denetçilerinden ve eğitmenlerinden olup birçok kurumsal firmanın ISO 14064 kapsamında hazırlanan ilk sera gazı envanter raporunu doğrulama tecrübesine sahiptir. Yıllar içeresinde birçok kuruluşun sera gazı envanter raporunun doğrulamasında ve onaylanmasında görev almış ve bu konuda birçok eğitim vermiştir. Ayrıca, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen Baş Doğrulayıcı Sertifikası almaya hak kazanmıştır.

Işıl Timuroğlu, su ayak izi konusunda yerel kapasite gelişimine katkı sağlamak için bu konuda Türkiye’de ilk eğitimin açılmasını sağlamış ve aynı zamanda Türkiye’nin ilk lokal Su Ayak İzi doğrulayıcısı olarak kalifiye olmuştur. Su ayak izi konusunda çalışma yapan öncü firmalara hizmet ve eğitim vermiştir.

Sürdürülebilirliklerini saydam bir şekilde raporlamak amacıyla, CDP İklim Değişikliği ve CDP Su programlarına cevap veren kuruluşlarının şeffaflıklarını ve güvenirliliklerini arttırmak için başvurdukları doğrulama çalışmalarında görev almıştır.

Ürünlerin çevresel etkilerinin belirlenmesi amacıyla Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (LCA), Çevresel Ürün Beyanları (EPD) ve Eko-etiketleme standartları konusunda çalışma yapmak isteyen firmalara hizmet ve eğitim vermiştir.

Burcu Boran

BURCU BORAN

Burcu Boran, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC) kapsamında Türkiye’nin ilk baş doğrulayıcısıdır. Bu konuyla ilgili eğitimini Çin’de tamamladıktan sonra, Türkiye’de ve dünyada 200 den fazla emisyon azaltımprojesinin denetim ekibinde yer almıştır. Kurum ve ürün bazında Türkiye’nin ilk karbon emisyonu çalışmalarında baş doğrulayıcı olarak görev almış ve sürdürülebilirlik konusundaki uzmanlığı ile TheGuardian Gazetesi sürdürülebilirlik baş editörü JoConfino ile birlikte Yeşil İş Konferansı’nın moderatörlüğünü gerçekleştirmiştir.

Lojistik, turizm gibi çeşitli sektörler ve satış ağları için sürdürülebilirlik parametrelerine dayalı standartlar oluşturarak, sürdürülebilirlik farkındalıklarının arttırılması için ilgili dernekler ile çalışmalar yürütmüştür.

CDP Türkiye adına, BIST 100 şirketlerinin davet edildiği eğitimlerde eğitmen olarak görev almıştır.

150 yılı aşkın geçmişe sahip olan belgelendirme kuruluşlarından BureauVeritas ve Rina’da 10 yıldan fazla süre ile çalışmış olan Burcu Boran aynı zamanda ISO 9001 Yönetim Sistemi , ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, OHSAS 18001 gibi standartlarda da denetimler gerçekleştirmiştir.